Przejdź do treści

WCL-X100 = 28mm w X100

WCL-X100 to konwerter szerokokątny dający nam ogniskową 28mm, skierowany do użytkowników modeli z serii X100. Trafił on w moje ręce przypadkiem, a mianowicie wygrałem go w konkursie na zdjęcie miesiąca w Grupie Fujifilm X Polska. Co ważne posiadam także  TCL-X100 ( konwerter dający ogniskową 50 mm ) ale to właśnie WCL zaskarbił sobie miejsce na mojej setce i nie schodzi z niego od wielu tygodni.

RAF_4225

WCL-ka to tak naprawdę 4 soczewki i metal, jego budowa jest nienaganna, a w rękach po mimo swoich niewielkich rozmiarów małej limonki jest aż „gęsty” co sprawia iż czujemy, że mamy przy sobie naprawdę solidny, dobrze spasowany wyrób optyczny. Aparat po podpięciu WCL-ki rośnie o nieco ponad 3cm i w porównaniu do TCL-ki nie przeważa aparatu w przód. Ważną rzeczą jest też fakt że konwerter WCL nie spowalnia pracy układu AF w X100 co niestety dzieje się przy podpięciu TCL-ki.

RAF_4229

Parametry konwertera są naprawdę przyzwoite. Musimy mieć na uwadze że dokładanie kolejnych grup soczewek do podstawowego szkła x100 było nie lada zadaniem dla inżynierów. Szkło od przysłony f2.0 jest ostre w centrum kadru, czasem mam wrażenie że nawet bardziej niż w podstawowym szkle X100 . Niestety na rogach kadru już nie jest tak kolorowo, ostrość spada znacząco ale nadal jest akceptowalna i nie przeszkadza podczas obróbki RAW. Winietowanie również nie należy do najmniejszych ale akurat tą wadę można bez problemu skorygować. Kolejną rzeczą z jaką przyjdzie się nam zmierzyć to dystorsja która tak jak w przypadku winiety możemy łatwo usunąć. Osobiście by skorygować tą wadę przesuwam suwak odpowiedzialny za dystorsję w Lightroom’ie na +12. Aberracja w WCL-ce jest znikoma przez co bardzo rzadko jest przeze mnie korygowana. Po mimo tych paru wad optycznych który każdy obiektyw posiada w mniejszym lub większym stopniu konwerter jest godny polecenia każdemu kto chce widzieć szerzej świat przez wizjer X100.

RAF_4228

Teraz przejdę do meritum sprawy czyli ogniskowej 28mm a co za tym idzie przestrzeni jaką nam ona pokazuje. Walorem niepodważalnym, który daje nam konwerter jest  jego kąt, poszerza on nam sposób narracji przy fotografowaniu danego tematu, dzięki niemu możemy być bliżej fotografowanego obiektu czy też postaci, a zarazem pokazać kontekst za lub przed nim. Tego właśnie aspektu do niedawna nie doceniałem, obecnie dającego mi nowe, szersze – dosłownie i w przenośni spojrzenie na tematy które fotografuję.

 DSCF0309      DSCF0336      DSCF0329

DSCF0084  DSCF0103     DSCF0132    DSCF0013-Edit

 

DSCF0301-Edit

DSCF0324-Edit

DSCF0341-Edit

Podsumowanie WCL-X100

Zalety:

 • Nieduży rozmiary w stosunku TCL-X100 i obiektywów o podobnych parametrach na matrycy APS-C
 • Jakość materiałów i solidność wykonania
 • Niewielkie, łatwo korygowane wady optyczne takie jak dystorsja, aberracja  i winietowanie
 • Cena 900zł ( obiektyw o tych samych parametrach 28mm f2 w systemie Fuji X to koszt 1800zł )
 • Możliwość montażu osłony przeciwsłonecznej z X100

Wady:

 • Słaba jakość / rozdzieloczość obiektywu na rogach kadru
 • Mało „przyjazne” flary pod słońce
 • Podczas pracy na wizjerze optycznym konweter przesłania dużą część kadru

 

35 komentarzy

 1. Консультация по Skype. Консультация психолога Рейтинг психологов.

  Опытные психотерапевты и психологи.

  Помощь профессионального Психолога.
  Консультация у психолога. Услуги консультации психолога.
  Консультация Психолога – Профессиональная поддержка.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *