Przejdź do treści

Wywiad dla Fujilove.com

Założyciel Fujilove.com i redaktor naczelny Tomasz Trzebiatowski na łamach swojego portalu przeprowadził z naszym kolektywem wywiad, poniżej prezentujemy jego polską wersję. ( oryginał wywiadu znajdziecie pod linkiem ) // Fujilove founder and editor-in-chief Tomasz Trzebiatowski on the pages of his site publish interview with members of our collective, below we present the Polish version. (Original, interview in english can be found under the link)

1.  Czy możecie opisać ideę stojącą za Xposure Collective? Jakie są Wasze cele, czy jest jakieś wspólne przesłanie które wszyscy członkowie chcą przekazać przez swoje fotografie?

Pomysł założenia kolektywu był dla nas czymś naturalnym, czymś czego w pewnym sensie każdy z nas potrzebował. Zanim to nastało, wielu z nas robiło już zdjęcia, więc tym bardziej wiedzieliśmy co chcemy pokazać i jak chcemy przekazać to, co robimy. Potrzebowaliśmy miejsca, gdzie wspólnie będziemy się dzielić swoimi zdjęciami i przemyśleniami, a przede wszystkim uczyć się od siebie nawzajem. Naszym głównym założeniem jest przedstawianie zdjęć wykonanych aparatami kompaktowymi, które dzięki swojej poręczności możemy zawsze mieć pod ręką i nie tracić przy okazji szansy na świetne zdjęcie. Codziennie, na każdym kroku widujemy kadry, które wręcz proszą się o uwiecznienie, ale nie sposób jest nosić zawsze ze sobą pełen sprzęt. Natomiast, ten mały, alternatywy kompakt daje nam możliwość nie tylko utrwalenia chwili, ale również zyskania fotografii w świetnej jakości. Ponadto, na stronie kolektywu, umieszczamy artykuły, w których któryś z nas porusza dowolny temat około fotograficzny. Możecie z nich dowiedzieć się również czegoś więcej o nas i o naszej pracy, bo jak się okazuje – to małe cudo nie tylko świetnie nadaje się do kształcenia pasji, ale również do pracy zawodowej.

2. – Jak określicie pozytywy tworzenia i pracy jako kolektyw fotograficzny? Czy idą za tym także jakieś wady bądź trudności?

Korzyści z wspólnej pracy jest wiele, a przede wszystkim dlatego, że łączy nas wspólna pasja. W pojedynkę każdy z nas ją odkrył, natomiast znacznie łatwiej jest ją rozwijać, gdy działamy w grupie. Nie tylko uczymy się nawzajem na własnych pracach, ale również motywujemy. Jednocześnie jesteśmy wobec siebie szczerzy – mówimy sobie wprost to, co nam się podoba w danym zdjęciu, a co nie. Dzięki temu jesteśmy w stanie w 100 % wykorzystać swój potencjał, bo co może lepiej kształtować niż szczera, konstruktywna krytyka?  Każdy z nas jest lepszy w innym aspekcie fotografii: jeden ma precyzyjniejsze oko do kadrów, drugi ma lepszy warsztat w obróbce zdjęć – to wszystko składa się na zespół, który świetnie się uzupełnia. Jest to również wielce przydatne, gdy któryś z nas ma gorszy okres i zwyczajnie brakuje mu weny, wtedy można liczyć na wsparcie oraz zasypanie inspiracjami znalezionymi w sieci, bądź ciekawej literaturze. Fotograficzne zmęczenie zdarza się każdemu i nie należy się tym podłamywać, ale najważniejsze, żeby nie zmarnować tego czasu i skoro brak nam sił na praktykę to spróbujmy chociaż wzbogacić się teoretycznie. Oczywiście, nie zawsze wygląda to tak kolorowo, zwłaszcza, gdy nadchodzi termin oddania materiału na stronę. Każdy z nas jest indywidualistą i pracuje na swój własny, wypracowany sposób, więc czasem sprawia nam trudność utrzymanie dyscypliny w terminach. Jednak, na całe szczęście, nasz redaktor naczelny Rafał czuwa nad porządkiem w tej sferze i nie pozwala nam na za dużą frywolność  Dzięki czemu możecie regularnie śledzić nowe wpisy na naszej stronie.

3.  Czy trudnym było znalezienie wspólnego mianownika dla wszystkich sześciu członków kolektywu czy też to wszystko razem zbiegło się razem dla Was naturalnie?

Od samego początku wszyscy mieliśmy podobne oczekiwania, więc łatwo doszliśmy do porozumienia, co chcemy dokładnie pokazać. Wspólnie wyznaczyliśmy cele, które były zgodne z zamierzeniami każdego z nas. Mimo, że jesteśmy różnorodni, zajmujemy się różną fotografią i inaczej patrzymy na kadry to te podstawowe założenia mamy takie same. W zespole mamy fotografów ślubnych, koncertowych, reportażowych, prasowych, portretowych i reklamowych, ale ta różnorakość nam nie przeszkadza, wręcz pomaga w rozwoju. Każdy z nas ma swoiste wyczucie, więc cały proces był zupełnie naturalny i odnalezienie wspólnego mianownika naszych prac nie było trudne.

4.  PL – Czy macie jakieś konkretne plany na przyszłość? Gdzie widzicie Wasz kolektyw za najbliższe 3 do 5 lat?

Od samego początku istnienia kolektywu, postanowiliśmy stawiać sobie różne cele – każdego dnia nowe i w zasięgu naszych możliwości. Przede wszystkim chcemy działać, chcemy się rozwijać i dzielić naszymi pracami. W przyszłości nie wykluczamy większego projektu fotograficznego, ale to wszystko przyjdzie w swoim czasie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mimo pracy w zespole, każdy z nas jest indywidualistą, co też odzwierciedla się w indywidualnych projektach. Nabieramy doświadczenia, aby móc później stworzyć wspólnie coś niezwykłego. Na chwilę obecną pracujemy nad serią wywiadów z fotografami, które regularnie będą pojawiać się na naszej stronie. Będzie to świetna okazja do poznania innych pasjonatów fotografii, którzy również dla nas są codzienną inspiracją.

5. Co sprawiło, że wybraliście aparaty serii Fujifilm X by to właśnie nimi robić zdjęcia w ranach kolektywu?

Do codziennych zleceń używamy lustrzanek, które są dla nas niezawodne i niezbędne do pracy. Podobnego sprzętu potrzebujemy na co dzień, aby móc kontynuować fotografowanie poza sferą zawodową, jednak lustrzanki gabarytowo już się nie zawsze do tego nadają. Po godzinach noszenia kilogramów pełnego sprzętu na plecach, człowiek jest zwyczajnie zmęczony i potrzebuje alternatywy mniejszej, wygodniejszej, ale nieodbiegającej jakościowo od lustrzanek. Wybór był prosty – Fujifilm z serii X. Jest intuicyjny, jego użytkowanie przychodzi w sposób naturalny, a jednocześnie jest dyskretny, dzięki czemu nie spotykamy już paniki w oczach ludzi na ulicy, którzy zawsze są przekonani, że to właśnie oni są naszym celem.

5 298 komentarzy